Oscars 2014: Full List of Winners


Full list of Oscar winners, as they come in, AFTER THE JUMP...

Best Supporting Actor
Michael Fassbender – 12 Years a Slave
>>Jared Leto – Dallas Buyers Club
Bradley Cooper – American Hustle
Barkhad Abdi – Captain Phillips
Jonah Hill – The Wolf of Wall Street

Achievement in costume design
“American Hustle” Michael Wilkinson
“The Grandmaster” William Chang Suk Ping
>>“The Great Gatsby” Catherine Martin
“The Invisible Woman” Michael O’Connor
“12 Years a Slave” Patricia Norris
Dallas Buyers Club

Achievement in makeup and hairstyling
>>“Dallas Buyers Club” Adruitha Lee and Robin Mathews
“Jackass Presents: Bad Grandpa” Stephen Prouty
“The Lone Ranger” Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best animated short film
“Feral” Daniel Sousa and Dan Golden
“Get a Horse!” Lauren MacMullan and Dorothy McKim
>>“Mr. Hublot” Laurent Witz and Alexandre Espigares
“Possessions” Shuhei Morita
“Room on the Broom” Max Lang and Jan Lachauer

Best Animated Film
Despicable Me 2
The Croods
Ernest and Celestine
The Wind Rises

Achievement in visual effects
>>“Gravity” Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
“Iron Man 3” Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
“The Lone Ranger” Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams and John Frazier
“Star Trek Into Darkness” Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton

Best live action short film
“Aquel No Era Yo (That Wasn’t Me)” Esteban Crespo
“Avant Que De Tout Perdre (Just before Losing Everything)” Xavier Legrand and Alexandre Gavras
>>“Helium” Anders Walter and Kim Magnusson
“Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)” Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
“The Voorman Problem” Mark Gill and Baldwin Li

Best documentary short subject
“CaveDigger” Jeffrey Karoff
“Facing Fear” Jason Cohen
“Karama Has No Walls” Sara Ishaq
>>“The Lady in Number 6: Music Saved My Life” Malcolm Clarke and Nicholas Reed
“Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall” Edgar Barens

Best Documentary Film
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
>>20 Feet from Stardom

Best Foreign Language Film
The Broken Circle Breakdown – Belgium
>>The Great Beauty – Italy
The Hunt – Denmark
The Missing Picture – Cambodia
Omar – Palestine

Achievement in sound mixing
“Captain Phillips” Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith and Chris Munro
>>“Gravity” Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead and Chris Munro
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick and Tony Johnson
“Inside Llewyn Davis” Skip Lievsay, Greg Orloff and Peter F. Kurland
“Lone Survivor” Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow

Achievement in sound editing
“All Is Lost” Steve Boeddeker and Richard Hymns
“Captain Phillips” Oliver Tarney
>>“Gravity” Glenn Freemantle
“The Hobbit: The Desolation of Smaug” Brent Burge
“Lone Survivor” Wylie Stateman

Best Supporting Actress
>>Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave
Jennifer Lawrence – American Hustle
Julia Roberts – August: Osage County
June Squibb – Nebraska
Sally Hawkins – Blue Jasmine

Achievement in cinematography
“The Grandmaster” Philippe Le Sourd
>>“Gravity” Emmanuel Lubezki
“Inside Llewyn Davis” Bruno Delbonnel
“Nebraska” Phedon Papamichael
“Prisoners” Roger A. Deakins

Achievement in film editing
“American Hustle” Jay Cassidy, Crispin Struthers and Alan Baumgarten
“Captain Phillips” Christopher Rouse
“Dallas Buyers Club” John Mac McMurphy and Martin Pensa
>>“Gravity” Alfonso Cuarón and Mark Sanger
“12 Years a Slave” Joe Walker

Achievement in production design
“American Hustle” Production Design: Judy Becker; Set Decoration: Heather Loeffler
“Gravity” Production Design: Andy Nicholson; Set Decoration: Rosie Goodwin and Joanne Woollard
>>“The Great Gatsby” Production Design: Catherine Martin; Set Decoration: Beverley Dunn
“Her” Production Design: K.K. Barrett; Set Decoration: Gene Serdena
“12 Years a Slave” Production Design: Adam Stockhausen; Set Decoration: Alice Baker

Achievement in music written for motion pictures (Original score)
“The Book Thief” John Williams
>>“Gravity” Steven Price
“Her” William Butler and Owen Pallett
“Philomena” Alexandre Desplat
“Saving Mr. Banks” Thomas Newman

Achievement in music written for motion pictures (Original song)
“Alone Yet Not Alone” from “Alone Yet Not Alone”
Music by Bruce Broughton; Lyric by Dennis Spiegel
“Happy” from “Despicable Me 2”
Music and Lyric by Pharrell Williams
>>“Let It Go” from “Frozen”
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“The Moon Song” from “Her”
Music by Karen O; Lyric by Karen O and Spike Jonze
“Ordinary Love” from “Mandela: Long Walk to Freedom”
Music by Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton and Larry Mullen; Lyric by Paul Hewson

Best Adapted Screenplay
Before Midnight,
Captain Phillips,
>>12 Years a Slave
The Wolf of Wall Street

Original screenplay
American Hustle
Blue Jasmine

Best Director
>>Alfonso Cuaron – Gravity
Steve McQueen – 12 Years a Slave
David O. Russell – American Hustle
Alexander Payne – Nebraska
Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Actress
Sandra Bullock – Gravity
>>Cate Blanchett – Blue Jasmine
Judi Dench – Philomena
Amy Adams – American Hustle
Meryl Streep – August: Osage County

Best Actor
Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave
Christian Bale – American Hustle
>>Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club
Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street
Bruce Dern – Nebraska

Best Picture
>>12 Years a Slave
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
The Wolf of Wall Street

Posted March 2, 2014 at 11:59pm ETC by Andy Towle
in Julie Bindel